Özet Gönderme - Yazım Kuralları

Sisteme Yüklenecek  Bildiriler için Özet Yazım Kuralları

           Özet gönderimleri Kongre Yönetim Sistemi üzerinden yapılacaktır. Bu nedenle bildiriyi sunacak olan kişinin sistem üzerinden kaydını yaparak bildiri özetini yüklemesi gerekmektedir. 

             Özetler yazılırken;

I.   Özet metninin sayfa kenar boşlukları solda 3 cm, sağ, üst ve altta 2,5 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır.  Paragraflar arasında girinti yapılmalı ve bir satır aralığı boşluk bırakılmalıdır. Paragraf araları “sonra 6 nk” olarak ayarlanmalıdır.

II.  Bildiri başlığı, ortalı, kalın ve 14 punto büyüklüğünde Times New Roman yazı stili ile bütün harfler büyük olarak yazılacaktır.

III. Bildiri başlığından sonra bir satır atlanarak yazarların isimleri alt alta gelecek şeklide yazılmalıdır. Yazarların isimleri bildiri başlığının altında sadece ad-soyad   olacak şekilde, yazarın adının ilk harfi ve soyadının hepsi büyü olacak şekilde ve kalın yazılmalıdır. Her bir yazar için dipnot eklenmelidir. Dipnotlar 10 punto   büyüklüğünde olmalıdır. Dipnotlarda yazarın akademik unvanı, üniversite adı, bölüm adı, e-posta bilgilerinin sıralı şekli ile yazılması gerekmektedir.

IV. Özetler 10 punto büyüklüğünde, 200-250 kelimeyi geçmeyecek şekilde, Times New Roman yazı şekliyle ve iki yana yaslı olarak yazılmalıdır. Özette çalışmanın   konusu, amacı, yöntemi ve varsa bulgu ve yorumlardan bahsedilmelidir.  

V. Anahtar sözcükler 3-5 kelimeyi geçmemelidir. Anahtar sözcükler özet metninin hemen altına 10 punto büyüklüğünde küçük harflerle yazılmalıdır.

VI. Özet taslağında kaynakçanın belirtilmesi anahtar sözcüklerden sonra 10 punto büyüklüğünde APA 6 kurallarına uygun olarak yapılmalıdır.

Örnek Bildiri Şablonunu indirmek için tıklayınız.

Özet göndermek için tıklayınız.

NOT: Hakem sürecinden geçen bildirilerin tam metni Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan "Türk Dili Araştırmaları Yıllığı – Belleten" ve "Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi"nde yayınlanacaktır. 


19 Haziran 2017, Pazartesi 3171 defa okundu